Jak zadbać o komżę ministrancką?

Komża ministrancka może być nie lada problemem, jeżeli nie mamy odpowiedniego miejsca w kościele, w którym może oczekiwać na użycie. Jednak i wtedy musimy się troszczyć o jej wygląd, gdyż sami zdajemy sobie sprawę, że po pewnym czasie będzie wyglądać po prostu mało estetycznie. https://www.meritohurt.pl/komze-ministranckie.html

Pranie komży – misja nie taka specjalna


Nie panikujmy, jeżeli mamy ją wyprać. Bardzo często na komży jest metka, która podaje informacje dotyczące prania i prasowania. Jeżeli jednak jej nie ma, to nic się nie stało. Komże, bez względu na materiał, dobrze jest prać w trybie „pranie ręczne” lub też „pranie delikatne”. Źle znoszą zbyt wysokie temperatury lub też zbyt szybkie obroty przy wirowaniu, szczególnie gdy wykonane są z firany lub streczu. Nie warto także dodawać zbyt dużo płynu do prania lub proszku, gdyż chemia także im nie służy, a raczej nie znajdują się na nich plamy ze smaru. Potraktujmy ją zwyczajnie i bez lęku.

Prasowanie – czy jest konieczne?


Zdecydowanie nie jest konieczne, ale jedynie w przypadku, gdy komża ministrancka wykonana jest z materiału niegniotącego się. Komże z firany czy streczu prasowane niestety być muszą. Nie możemy jednak nastawiać najwyższej temperatury żelazka, gdyż bardzo szybko możemy naszą komżę spalić. Te, zrobione z firany możemy prasować dokładnie tak samo jak nasze firany w domu – to dokładnie ten sam materiał. te ze streczu zwykle mają zakładki, co dodatkowo komplikuje proces prasowania. I tu nie ma dobrego uniwersalnego klucza. Musimy sami znaleźć na ten problem jakieś rozwiązanie.