Co wchodzi w zestaw kolędowy?

Okres Bożego Narodzenia nieodłącznie wiąże się z wizytą duszpasterską. To ten czas, kiedy ksiądz odwiedza wszystkich swoich parafian. Błogosławi ich mieszkania oraz ich samych. Trzeba się do tego spotkania dobrze przygotować. W tym celu niezbędny będzie zestaw kolędowy. Co wchodzi w jego skład?

Krzyż i świeczniki – podstawowy zestaw kolędowy


W każdym zestawie kolędowym musi być krzyż. Jego rozmiary nie mają większego znaczenia. Ważne jest jedynie by był on w stanie stać samodzielnie. Krzyż zawsze jest w zestawie z dwoma świecznikami. Powinno wstawić się w nie dwie świece. Najlepsze będą białe świeczki bez żadnych ozdób. Kiedy do mieszkania wchodzi ksiądz, płomień świec powinien już się palić. Powinien on świecić się przez cała modlitwę i błogosławieństwo. Świece można zdmuchnąć, gdy ksiądz da na to wyraźny sygnał.

Kropidło i podstawka na wodę


W czasie kolędy ksiądz święci mieszkanie. Żeby to było możliwe, należy udostępnić mu kropidło. Jest to niewielka miotełka wykonana z naturalnych materiałów. Kiedyś było to włosie, obecnie stawia się na włókna roślinne, które nie chłoną wody. Na podstawce umieszcza się niewielką ilość święconej wody. To właśnie nią, ksiądz błogosławi mieszkanie oraz wszystkich domowników. Kropidło nie zawsze jest elementem gotowych zestawów kolędowych. Jednak jest niezbędne do tego, by kolęda się odbyła. Jeśli nie ma go w zestawie, należy dokupić je osobno.